Zachowanie bezpieczeństwa na drodze

Bezpieczna jazda samochodem wiosną i latem

Dodano 23.08.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Wydawać by się mogło, że to zima, gdy dni są krótkie i warunki drogowe często bardzo trudne, jest najbardziej niebezpieczną porą dla jazdy samochodem. Jednak okazuje się, że według statystyk prowadzonych przez policję, najwięcej wypadków i kolizji zdarza się przy słonecznej pogodzie, a więc takiej, która najczęściej występuje wiosną i latem. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną staje się nasze większe rozluźnienie, gdy aura nam sprzyja, wydaje nam się wtedy, że nie musimy się tak bardzo skupiać podczas prowadzenia auta i możemy wreszcie docisnąć pedał gazu. Wiosna jest również czasem, gdy temperatura i ciśnienie ulegają częstym zmianom, co może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie i wzmagać rozdrażnienie lub zmęczenie.

 

Zmienne warunki atmosferyczne

W okresie wiosenno-letnim słoneczna pogoda nieraz gwałtownie się zmienia i wtedy musimy szybko reagować na nowe warunki oraz przystosować do nich naszą jazdę. Poniżej opisujemy konkretne przykłady.

 

Nagła burza i ulewny deszcz, gdy nawierzchnia robi się mokra i śliska, a widoczność na drodze znacznie się pogarsza. Powinniśmy wtedy zredukować prędkość, ponieważ droga hamowania się wydłuża i gorzej widzimy inne samochody jadące obok nas. Częściej pojawiają się także sytuacje nieprzewidywalne, gdy nagle trzeba hamować (np. gałąź lub całe drzewo zagradzające drogę przed nami), dlatego niezbędne jest zachowanie wzmożonej czujności.

Silny wiatr, który może skutkować tym, że samochody o dużych rozmiarach, takie jak ciężarówki i autobusy, nie będą w stanie utrzymać właściwego toru jazdy. Z tego względu niezbędna jest dodatkowa ostrożność podczas ich wyprzedzania.

 

Nagle pojawiająca się mgła znacznie ogranicza widoczność. Wtedy potrzebne są przednie światła przeciwmgielne, a przy bardzo małej widoczności również tylne. Podczas takiej jazdy najlepiej wyłączyć radio i przysłuchiwać się odgłosom samochodów jadących obok, wtedy będziemy mogli łatwiej zorientować się, jak daleko od nas się znajdują.

 

Ostre słońce wychodzące zza chmur, które może nagle nas oślepić. Dlatego dobrej jakości okulary słoneczne powinny być stałym elementem znajdującym się w naszym samochodzie.