Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy

Dodano 07.12.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Aby zdobyć prawo jazdy, musimy wykazać się zarówno umiejętnościami teoretycznymi sprawdzanymi na testach, jak i zdać egzamin praktyczny z jazdy na placu manewrowym oraz po mieście. Dla wielu kursantów najtrudniejszą częścią wydają się jazdy, podczas których bardzo łatwo o czymś zapomnieć lub popełnić błąd, który spowoduje, że nie zdamy egzaminu. Jednak trzeba pamiętać również o egzaminie teoretycznym, bo jeśli podejdziemy do niego zupełnie bez przygotowania, to uzyskany wynik będzie dla nas niezadowalający. O tym, jak wygląda egzamin teoretyczny, dowiemy się na pewno w naszej szkole jazdy, ale dokładne informacje o aktualnych wytycznych są również dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

 

Odpowiednie przygotowanie

Przede wszystkim warto pamiętać, że test na prawo jazdy rozwiązujemy nie na kartkach, ale siedząc przed ekranem komputera, na którym losowo wyświetlają się pytania. Całość egzaminu trwa 25 minut i składa się z 32 pytań (w tym 20 z wiedzy podstawowej i 12 ze specjalistycznej). W każdym pytaniu będzie tylko jedna prawidłowa odpowiedź, którą należy wskazać na ekranie i zatwierdzić odpowiednim przyciskiem. Zależnie od trudności pytania mamy na udzielenie odpowiedzi różną ilość czasu i jeśli nie wybierzemy żadnego z wariantów, to system automatycznie przechodzi do kolejnego pytania, a za poprzednie nie otrzymujemy punktów.

Pełna pula pytań, które mogą pojawić się na teście, jest jawna i również dostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Zwykle również w naszym ośrodku nauki jazdy odbywają się kursy teoretyczne, na których omawiane są zagadnienia z egzaminu teoretycznego. Wprawdzie nie są one obowiązkowe, ale warto na nie przychodzić, aby uzupełnić swoją wiedzę i zapytać prowadzącego o wszelkie szczegóły, które są dla nas niejasne.

Jeśli się dobrze przygotujemy ze wszystkich zagadnień teoretycznych i przyjdziemy na egzamin wypoczęci, to możemy być prawie pewni, że uda nam się go zdać za pierwszym razem. Wtedy pozostanie nam jeszcze część praktyczna i już będziemy mogli cieszyć się upragnionym prawem jazdy.