Jazda samochodem podczas deszczu

Jazda samochodem podczas deszczu

Dodano 11.06.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Deszcz jest jednym z czynników wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem. Powoduje zmniejszenie widoczności drogi, a na mokrej nawierzchni łatwiej stracić przyczepność i panowanie nad naszym autem. Dlatego warto do jazdy w takich warunkach odpowiednio się przygotować i zachować dodatkową ostrożność, aby nie narazić siebie ani innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo.

Przydatne wskazówki

Padający deszcz jest sporym utrudnieniem na drodze dla każdego kierowcy, a szczególnie dla tych, którzy są jeszcze niedoświadczeni, ponieważ niedawno ukończyli kurs prawa jazdy. Tak trudne warunki atmosferyczne wymagają zachowania szczególnych środków ostrożności i zmodyfikowania dotychczasowej techniki jazdy.

Przede wszystkim warto do jazdy w deszczu przygotować się wcześniej i sprawdzić stan naszych opon, w tym szczególnie bieżnika, ponieważ jeśli uległ on starciu, to droga hamowania (szczególnie na mokrej nawierzchni o zmniejszonej przyczepności) dodatkowo się wydłuży, a nasz samochód może również wpaść w poślizg. Poinniśmy też obejrzeć pióra wycieraczek, bo jeśli są zużyte i niedokładnie zbierają wodę z szyby, wtedy powinny zostać natychmiast wymienione. Ostatnim elementem jest upewnienie się, czy wszystkie światła w aucie działają, abyśmy podczas deszczu byli dobrze widoczni dla innych samochodów.

Natomiast podczas samej jazdy w deszczu warto stosować się do poniższych wskazówek:

– przez cały czas trzymamy obie ręce na kierownicy, ponieważ na mokrej jezdni szczególnie łatwo utracić przyczepność i wpaść w poślizg;

– zwalniajmy przed kałużami, bo nigdy nie wiadomo, czy pod wodą nie ma głębokiej dziury w jezdni, która może spowodować uszkodzenie naszego samochodu; wolniejsza jazda uchroni również przed ochlapaniem wodą pieszych;

– warto unikać jazdy blisko ciężarówek i autobusów oraz nie wymijać ich, jeśli nie ma takiej konieczności, ponieważ te pojazdy rozpryskują duże ilości wody, co może nawet spowodować, że przez chwilę całkowicie utracimy widoczność.