Przygotowanie auta do wiosny

Jak przygotować nasz samochód do wiosennej jazdy?

Dodano 31.10.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Po długiej i trudnej dla naszego auta zimie przychodzi wreszcie wiosna, robi się coraz cieplej i dni stają się dłuższe. Warto przygotować do tej pory roku nasz samochód, oczyścić go ze wszystkich zabrudzeń powstałych podczas jeżdżenia zaśnieżonymi i posypanymi solą drogami, a także wykonać inne niezbędne czynności, które pozwolą na bardziej komfortową i bezpieczną jazdę podczas wiosennej pogody.

 

Niezbędne czynności

Gdy nie ma już mrozu, a na drogach skończyło się pośniegowe błoto, możemy wreszcie zająć się dokładnym oczyszczeniem i umyciem naszego auta. Najpierw zmywamy wszystkie zanieczyszczenia z karoserii, po czym warto ją także nawoskować i uzupełnić ubytki powstałe w lakierze. Myjemy również wszystkie szyby, aby nie pozostały na nich żadne zabrudzenia czy smugi, które mogłyby utrudnić nam jazdę. Następnie powinniśmy zająć się dokładnym oczyszczeniem wszystkich zakamarków podwozia, na którym zostało na pewno dużo piasku, błota i soli negatywnie działającej szczególnie na elementy wykonane z metalu.

Kolejnym krokiem jest posprzątanie wnętrza auta, ponieważ tam podczas zimy mogło nagromadzić się bardzo dużo błota i piasku. Dlatego odkurzamy całą tapicerkę, trzepiemy wycieraczki, myjemy kokpit oraz szyby od środka. Nie zapominajmy również o posmarowaniu uszczelek wazeliną techniczną, a jeśli są w dużym stopniu uszkodzone, to powinniśmy jak najszybciej je wymienić.

Na początku wiosny dobrym pomysłem jest wybranie się do profesjonalnego serwisu, który sprawdzi działanie układu hamulcowego oraz systemu ABS w naszym samochodzie, ponieważ niskie temperatury, sól drogowa i inne środki chemiczne mogły spowodować ich uszkodzenie. Poza tym sprawdźmy poziom płynu hamulcowego, oleju silnikowego oraz oleju w układzie wspomagania i jeśli to konieczne, uzupełnijmy je lub całkowicie wymieńmy. Warto także wymienić płyn w pojemniku spryskiwacza na letni, ponieważ jest on lepiej niż zimowy dostosowany do wysokich temperatur. Na koniec jeszcze sprawdzamy działanie wszystkich żarówek w lampach, zakładamy letnie opony i możemy wyruszać nawet w najdalsze wiosenne podróże.