Kurs prawa jazdy w zimowych warunkach

Czy warto robić prawo jazdy podczas zimy?

Dodano 23.01.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Osoby, które chcą zapisać się na kurs prawa jazdy, w pierwszej kolejności rozważają przede wszystkim to, jaka pora roku będzie dla nich najlepszym czasem. Zwykle decydują się na takie miesiące, w których dni są długie, a drogi suche i bez oblodzenia oraz śniegu. W czasie od listopada do marca niewielu jest chętnych, aby zaczynać swoją przygodę z prowadzeniem auta. Czy jednak takie podejście jest dobre?

Ćwiczenia w trudnych warunkach

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zapisanie się na kurs prawa jazdy w miesiącach zimowych niesie za sobą wiele korzyści i być może zdobycie prawa jazdy nie jest w tym czasie tak bardzo trudne. Przede wszystkim w ośrodkach nie ma wtedy zbyt wielu kursantów, dzięki czemu cały kurs teoretyczny oraz zajęcia praktyczne można odbyć szybciej. Paradoksalnie łatwiejszy również może okazać się egzamin, ponieważ w trudnych warunkach drogowych wszyscy kierowcy jeżdżą wolniej i spokojniej.

W związku z oblodzeniem i śniegiem na drodze nie przekracza się prędkości ani nie zajeżdża innym drogi, dzięki czemu niedoświadczonemu kursantowi łatwiej jest wykonywać takie manewry jak zmiana pasa czy włączanie się do ruchu. Gdy warunki na drodze są trudne, wzmaga się również nasza czujność i koncentracja, ponieważ musimy zwracać uwagę na przyczepność kół oraz na to, by nie ochlapać nikogo z przechodniów. Dzięki temu, że jesteśmy bardziej skupieni, zwiększa się również poprawność naszej jazdy i wpływa to pozytywnie na wynik egzaminu.

Podczas zimy ułatwione jest również parkowanie, ponieważ linie ograniczające jego miejsce kryją się w śniegu i nie musimy tak bardzo na nie zwracać uwagi. Wystarczy wtedy, byśmy zmieścili się pomiędzy stojącymi samochodami, a po zatrzymaniu się mieli możliwość bezpiecznego otwarcia drzwi auta, aby z niego wysiąść.

Z wymienionych powyżej powodów warto rozważyć robienie kursu prawa jazdy zimą. Dodatkowo, jeśli od początku nauczymy się jeździć w najtrudniejszych warunkach drogowych, to niestraszne nam będą żadne nagłe sytuacje na drodze i będziemy z każdą z nich mogli sobie dobrze poradzić.